Przysmaki górali – co warto skosztować będąc na urlopie w Wiśle
Urlop w Wiśle to doskonały pomysł! O tym, że w tym miejscu nie można się nudzić przekonało się już wielu turystów. Fantastyczne widoki, niezwykle gościnni i życzliwi ludzie, a do tego wszystkiego wyjątkowo smaczne jedzenie. No właśnie! Tak wiele słyszy się o tradycyjnej kuchni góralskiej, której każdy chciałby nieco zakosztować spędzając czas w Wiśle. Jakie dania powinny zatem przykuć naszą uwagę? Dla wszystkich łasuchów, przygotowaliśmy mały poradnik dotyczący smakołyków w Wiśle.
Przepyszna kwaśnica
Chyba każdy, kto kiedykolwiek był w górach słyszał o tej tradycyjnej zupie. Przyrządzana jest ona z kiszonej kapusty oraz mięsa, a podaje się ją z ziemniakami, lub też z chlebem. Bez wątpienia przypadnie ona do gustu wszystkim miłośnikom kwaśnych smaków, którzy muszą jej koniecznie skosztować. Co bardzo ważne, w tradycyjnej kwaśnicy nie ma miejsca na jakąkolwiek jarzynę, na przykład pod postacią marchewki. Zamawiając taką zupę, upewnijmy się zatem, że jest ona przyrządzana tak jak górale robią to od pokoleń.
Słynny oscypek
Sery to bardzo charakterystyczny produkt w regionach górskich. Przygotowywane są one z mleka owczego i mają bardzo charakterystyczny smak, uwielbiany przez spore grono osób. Bundza, bryndza oraz oscypek to sztandarowe produkty góralskie, ale w restauracjach w Wiśle powinniśmy spróbować oscypka na ciepło. Podawany jest on zazwyczaj z żurawiną, z którą fantastycznie się komponuje. Taki duet z pewnością oczaruje nasze kubki smakowe! Warto także wspomnieć, że oscypek często jest dodatkiem najróżniejszych mięs i w tej osłonie również smakuje doskonale.
Pstrąg na różne sposoby
Pstrąg jest rybą, którą znajdziemy w menu niemal każdej restauracji w regionach górskich. Dlatego też, możemy liczyć na bardzo dużą różnorodność jeśli chodzi o jego przygotowanie. Każdy lokal stara się nieco zaskoczyć swoich klientów i sprawić by z chęcią wracali oni po więcej. Bez względu jednak na to czy zdecydujemy się zamówić pstrąga wędzonego, pieczonego czy smażonego i w jakich dodatkach zostanie on przygotowany, jest niemal pewne, że świeży pstrąg z górskich rzek, przypadnie nam do gustu.
Dziczyzna w różnych odsłonach
Dziczyzna to prawdziwy rarytas, jednak odwiedzając Wisłę, powinniśmy konieczne spróbować dań na jej bazie. A tych jest całe mnóstwo! Oczywiście podstawowa oferta wielu restauracji w tym zakresie to gulasz z dziczyzny, który z pewnością napełni nasze żołądki przepyszną zawartością. Warto jednak spróbować także innych przysmaków, jak chociażby pierogi z mięsem dzika. Oczywiście, dużym zainteresowaniem turystów cieszy się także dziczyzna w tradycyjnej odsłonie, pod postacią na przykład steków czy polędwiczek.
Niezależnie od tego jakie są nasze preferencje kulinarne, warto skosztować regionalnych specjałów Wisły i jej okolic. Dzięki temu, jeszcze lepiej poznamy to miejsce oraz mieszkających tutaj ludzi. A trzeba przyznać, że górale, jak nikt inny wiedzą w jaki sposób można dogodzić głodnym i zmęczonym turystom. Nie ma zatem sensu się opierać, bo smak i zapach góralskich potraw w końcu skuszą każdego!
Najnowsze wpisy
- Bezpieczne surfowanie online – 7 zasad bezpiecznego korzystania z publicznych sieci Wi-FiW dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas jest stale […]
- Jak stworzyć idealne biuro w domu – przewodnik po meblach do gabinetuPraca zdalna stała się nieodłączną częścią naszego życia, a co […]
- Tarcze do szlifierek – na co zwracać uwagę przy zakupieWybór odpowiednich tarcz do szlifierek jest bardzo ważny dla […]
- Rodzaje i zalety baterii bidetowychW coraz większej grupie nowych, polskich łazienek możemy spotkać […]
- Jak wybrać dobrego dentystę?Dlaczego tak niechętnie chodzimy do dentysty? Niemal każda […]