
Jak wybrać dobrego dentystę?
Dlaczego tak niechętnie chodzimy do dentysty? Niemal każda osoba, której zadaje się takie pytanie nie ukrywa, że targają nią spore obawy. Te dotyczą zarówno ewentualnych dolegliwości bólowych, jak i finansowych kosztów takiego przedsięwzięcia. Wizyta w gabinecie dentystycznym nie należy przecież do tanich. Czy jednak oznacza to, że stomatolog jest lekarzem, któremu nie tylko nie można zaufać, ale też nieustannie należy patrzeć na ręce? Nasze obawy w tym zakresie nie muszą być wcale uzasadnione. Wystarczy poznać kilka zasad, dzięki którym uda nam się znaleźć dobrego dentystę, a z pewnością zaczniemy myśleć w inny sposób o przedstawicielach tego zawodu.
Po pierwsze – profesjonalizm
Dobry dentysta to nie tylko lekarz cieszący się nieposzlakowaną opinią, choć trudno nie zgodzić się z tym, że również ona powinna mieć dla nas duże znaczenie. Jednym z jego znaków rozpoznawczych musi być profesjonalizm definiowany jako potrzeba nieustannego poszerzania swoich kompetencji. Stomatologia rozwija się dynamicznie, a rozwiązania, o których kilka lat temu przebąkiwano nieśmiało, dziś goszczą także w polskich gabinetach. Skoro więc decydujemy się powierzyć komuś troskę o stan naszych zębów, wybierzmy przede wszystkim taką osobę, która będzie w stanie zapewnić im jak najlepszą opiekę.
Po drugie – pasja
Każdy, kto ma to szczęście, że wykonuje pracę, którą lubi, przyznaje, że daje mu ona olbrzymią satysfakcję. Owszem, także w jej przypadku niejednokrotnie ma się do czynienia z przeciwnościami losu. Lubiąc to, co się robi, można im jednak szybko stawić czoła. Jeśli więc dentysta jest nie tylko profesjonalistą, ale i osobą, która naprawdę cieszy się z tego, że może nieść nam pomoc, możemy odetchnąć z ulgą. Oznacza to, że lepiej nie mogliśmy trafić.
Po trzecie – czytelny przekaz
Gdy wybieramy się do stomatologa, lubimy słyszeć, że stan naszych zębów wcale nie jest zły, leczenie nie powinno być skomplikowane, a tym samym – nie będzie też drogie. Niestety, opieka nad zębami nie jest prostym zadaniem i bardzo często nie jest również zadaniem, z którym można uporać się podczas jednej wizyty. Dentysta zwykle już podczas pierwszego spotkania doskonale zdaje sobie z tego sprawę i dobrze jest, jeśli potrafi przekazać taką informację swojemu pacjentowi. W trakcie rozmowy powinniśmy też usłyszeć czytelny przekaz dotyczący tego, co się stanie, jeśli zrezygnujemy z leczenia albo przerwiemy je. Wielu pacjentów rezygnuje z leczenia nie dlatego, że brak im zaufania do dentysty. Znacznie poważniejszą przesłanką jest brak świadomości tego, jak poważne mogą okazać się ich problemy z zębami.
Po czwarte – system rekomendacji
Szukanie dentysty w oparciu o opinie innych osób, które zdecydowały się na skorzystanie z niego usług to dość częsta praktyka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niejednokrotnie wzbudza spore kontrowersje. Osoby decydujące się na taki krok często nie są zadowolone z finalnego wyboru. Niewiele daje im przecież współpraca z empatycznym stomatologiem, jeśli jego metody leczenia przypominają te, o których opowiadali nasi rodzice. Jeśli więc system rekomendacji ma być jedynym oparciem dla naszej decyzji, można mieć wątpliwości, co do tego, czy będzie ona trafiona. Jeśli jednak założymy, że będzie on dodatkowym wsparciem, istnieje spora szansa, że doprowadzi nas do lekarza, którego sami, z przekonaniem, będziemy polecać innym.
Artykuł powstał we współpracy z warszawską kliniką stomatologiczną Ochota na uśmiech. Po więcej poradników w tym zakresie zapraszamy na ich stronę internetową.
Najnowsze wpisy
Tarcze do szlifierek – na co zwracać uwagę przy zakupie
Wybór odpowiednich tarcz do szlifierek jest bardzo ważny dla […]Rodzaje i zalety baterii bidetowych
W coraz większej grupie nowych, polskich łazienek możemy spotkać […]Jak wybrać dobrego dentystę?
Dlaczego tak niechętnie chodzimy do dentysty? Niemal każda […]Bateria kuchenna z wylewką – najważniejsze kryteria wyboru
Bateria kuchenna opisywana często jako „kran do kuchni” to jeden […]Dozowniki ścienne – dlaczego warto je wybrać?
Czas pandemii zmienił wiele naszych nawyków. Uświadomił nam, jak […]
Najnowsze komentarze