
Jak nauczyć się oszczędzania pieniędzy
Jak zaoszczędzić pieniądze przy niewielkiej pensji? Najprostszym sposobem jest oczywiście zarabiać więcej, ale jeśli jest to niemożliwe, to istnieje kilka sposobów, aby efektywniej wydawać nasze pieniądze z korzyścią dla budżetu domowego.
Poznaj cenę pieniędzy i określ cel
Zanim zaczniesz oszczędzać, policz, ile zarabiasz na godzinę. Kupując ten lub inny produkt, zastanów się, ile musiałeś pracować, aby zarobić te pieniądze. Oszczędzając pieniądze bez celu, bardzo szybko porzucisz to, co zacząłeś, lub wydasz wszystkie pieniądze na coś niepotrzebnego. Aby zgromadzić określoną kwotę, należy określić cel i ustalić ramy czasowe jego osiągnięcia. Na przykład, jeśli marzysz o posiadaniu samochodu o wartości 100 tysięcy złotych, ale masz używany samochód o wartości 50 tysięcy złotych, musisz po prostu zaoszczędzić kolejne 50 tysięcy złotych. Możesz wyznaczyć sobie cel w tym zakresie i miesięczną kwotę, jaką musisz oszczędzić.
Przechowywanie pieniędzy
W zależności od zaoszczędzonej kwoty istnieje kilka sposobów przechowywania oszczędności. Jeśli zbierasz pieniądze na mieszkanie lub samochód, najbardziej opłaca się przechowywanie pieniędzy w formie depozytów. Wtedy nie będziesz miał ochoty wypłacić pewnej kwoty na zakup niepotrzebnych drobiazgów. Jednocześnie zainwestowane pieniądze będą „działać” i generować pasywny dochód. Jeśli zbierasz pieniądze za kilka zakupów, lepiej otworzyć kilka kont. Dzięki temu nie pomylisz się w swoich oszczędnościach. Jeśli celem gromadzenia jest jakiś przedmiot gospodarstwa domowego, odzież itp., możesz przechowywać swoje oszczędności w domu. Wiele banków ma usługę akumulacji, po podłączeniu, do której pewna kwota lub procent depozytu zostanie automatycznie potrącony z każdego rachunku gotówkowego.
Jak oszczędzać w praktyce?
Nie rób zakupów impulsywnie. Kupuj tylko to, co wcześniej zaplanowałeś. Miłość do impulsywnych zakupów nie tylko niszczy portfel, zaśmieca dom niepotrzebnymi rzeczami, ale może również prowadzić do zaburzeń psychicznych zwanych „zakupoholizmem”. Nie kupuj szeroko reklamowanych towarów i usług. Reklama jest zawsze wliczona w cenę. Kupuj zgodnie z zaleceniami znajomych, którzy korzystali z towarów i usług, którymi jesteś zainteresowany. Wiele towarów krajowych jest zarówno tańszych, jak i bardziej niezawodnych niż towary importowane, choć często nie wyglądają tak imponująco. Prowadzić rachunkowość finansową i planowanie finansowe. Codziennie rejestruj, na co poszły pieniądze i skąd pochodzą. Co, kiedy i ile zamierzasz wydać. Jakie mogą się pojawić wydatki i skąd weźmiesz pieniądze w przypadku ich wystąpienia? To podstawy dyscypliny rachunkowości finansowej.
Jeśli masz komputer podręczny, możesz dosłownie prowadzić ewidencję wszystkich wydatków. Następnie rozłóż obciążenie finansowe na konieczny zakup, aby nie było to uciążliwe dla twojego budżetu. Nie bierz też towarów i usług na kredyt. Oczywiście kredyt spłaca się łatwiej. Jednak pamiętaj każdy zakup na kredyt, w każdym przypadku będzie droższy niż wydanie sumy jednorazowo. Nawet jeśli sklep kusi cię ratami o zerowej wartości, to z pewnością będziesz musiał na przykład wykupić ubezpieczenie kredytu.
Najnowsze wpisy
Tarcze do szlifierek – na co zwracać uwagę przy zakupie
Wybór odpowiednich tarcz do szlifierek jest bardzo ważny dla […]Rodzaje i zalety baterii bidetowych
W coraz większej grupie nowych, polskich łazienek możemy spotkać […]Jak wybrać dobrego dentystę?
Dlaczego tak niechętnie chodzimy do dentysty? Niemal każda […]Bateria kuchenna z wylewką – najważniejsze kryteria wyboru
Bateria kuchenna opisywana często jako „kran do kuchni” to jeden […]Dozowniki ścienne – dlaczego warto je wybrać?
Czas pandemii zmienił wiele naszych nawyków. Uświadomił nam, jak […]
Najnowsze komentarze