Dlaczego i w jaki sposób zmienić biuro rachunkowe?
Gdy nawiązujemy współpracę z biurem rachunkowym, zwykle mamy nadzieję, że właśnie dochodzimy do etapu, w którym szereg naszych problemów doczeka się szczęśliwego rozwiązania. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, że współpraca nie jest wcale tak satysfakcjonująca, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Kiedy zatem najlepiej podjąć decyzję o zakończeniu współpracy z biurem i jak to zrobić?
Kiedy zrezygnować ze współpracy?
Każdy zleceniodawca nawiązujący współpracę z biurem rachunkowym ma względem niego nieco inne oczekiwania. Nie da się jednak ukryć, że zdecydowana większość klientów chce współpracować z firmą zewnętrzną przede wszystkim po to, aby skrócić czas załatwiania szeroko rozumianych spraw księgowych. Jeśli więc pracownicy biura nie wywiązują się ze swoich obowiązków, nie dotrzymują terminów i realizują wiele zadań na ostatnią chwilę, warto zastanowić się nad tym, czy tego rodzaju współpraca ma w ogóle sens. Nawet, jeśli chroni nas polisa ubezpieczeniowa biura, nie oszczędza nam to przecież nerwów.
Innym problemem, który dość szybko rzuca się w oczy, a jednocześnie jest na tyle poważny, że może przesądzić o zakończeniu współpracy jest ten, który wiąże się z niedostatecznym zapleczem technologicznym biura. Ostatnie miesiące zmieniły sposób komunikowania się zarówno z pracownikami, jak i z partnerami handlowymi. Praca zdalna przestała zaskakiwać, a telekonferencje stały się rozwiązaniem nie mniej oczywistym niż spotkania twarzą w twarz. Ten, kto nie jest w stanie dostosować się do nowych wymogów, traci pozycję na rynku. Jeśli więc biuro rachunkowe nie jest w stanie zapewnić poprawnego poziomu komunikacji online, jest to również zjawisko nakazujące zadanie sobie pytania o to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z taką formą współpracy, która rzeczywiście przyniesie nam korzyści.
Mocnym argumentem przemawiającym za tym, aby renegocjować warunki współpracy, a nawet zrezygnować z niej, jest ten związany z ceną oferowanych usług. Zaleca się, aby stawiać nie na usługi najtańsze, ale na te wysokiej jakości, konkurencja na rynku przyczynia się jednak do tego, że wysoka jakość i atrakcyjność cenowa usług świadczonych przez biuro rachunkowe idą coraz częściej ze sobą w parze. Jeśli więc na rynku nie brakuje biur rachunkowych, które będą nam w stanie zaproponować atrakcyjniejszą cenowo, a jednocześnie dopracowaną ofertą, dlaczego nie skorzystać z ich pomocy?
Jak się rozstać z biurem rachunkowym?
O rozstaniach z biurem rachunkowym można mówić wiele. Trudno przy tym nie odnieść wrażenia, że, podobnie jak w przypadku każdego zakończenia współpracy, rozstanie może zarówno nastąpić w zgodzie, jak i stać się źródłem konfliktu. Jeśli więc mamy podstawy sądzić, że druga z wymienionych opcji będzie bardziej prawdopodobna, z pewnością dobrym pomysłem okaże się nawiązanie współpracy z radcą prawnym.
Firmy, które mają już tego rodzaju rozstanie na swoim koncie, mogą pomóc nam w lepszym przygotowaniu się do niego. Uczenie się na cudzych błędach jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż popełnianie własnych, dobrze jest więc pamiętać choćby o tym, że jeszcze przed rozwiązaniem umowy wskazane jest dokonanie wyboru nowego dostawcy usług. Współpraca nie kończy się przecież wraz z wypowiedzeniem umowy. Składają się na nią także czynności takie, jak przekazanie ksiąg, dobrze więc, jeśli uczestniczą w nich osoby posiadające odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Nie wolno też zapominać, że wypowiedzenie umowy musi być zgodne z ustalonymi w niej ramami czasowymi. Najlepiej starannie się do niego przygotować nie tylko informując o zakończeniu współpracy, ale również dbając o ustalanie terminów na przekazanie dokumentacji księgowej, procesów księgowych i baz danych. W momencie zakończenia współpracy warto pamiętać też o dokumentowaniu kolejnych działań. Przemieszczanie dużej ilości dokumentów wiąże się z poważnymi zagrożeniami, dobrze jest więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować ewentualne starty, do jakich mogłoby dojść w tym procesie.
Wybierając nowe biuro rachunkowe warto zwrócić uwagę na Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej, które cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników. Jeśli poszukujecie sprawdzonego biura, które pilnuje terminów, ma profesjonalne podejście, posiada doświadczonych pracowników i chętnie udzieli wsparcia nie tylko w rachunkowości, to śmiało wybierzcie Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej!
Zobacz inne
Najnowsze wpisy
- Bezpieczne surfowanie online – 7 zasad bezpiecznego korzystania z publicznych sieci Wi-FiW dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas jest stale […]
- Jak stworzyć idealne biuro w domu – przewodnik po meblach do gabinetuPraca zdalna stała się nieodłączną częścią naszego życia, a co […]
- Tarcze do szlifierek – na co zwracać uwagę przy zakupieWybór odpowiednich tarcz do szlifierek jest bardzo ważny dla […]
- Rodzaje i zalety baterii bidetowychW coraz większej grupie nowych, polskich łazienek możemy spotkać […]
- Jak wybrać dobrego dentystę?Dlaczego tak niechętnie chodzimy do dentysty? Niemal każda […]